750ml Glass Bottles
Product Details
| Product Name | Spicy Sinamak (Spiced Vinegar) 750 mL |
|---|---|
| Net Volume | 750 mL (25.36 oz) |
| Description | All-natural homemade spiced vinegar with double the chili for a bolder kick, ideal as an accompaniment to grilled or fried foods. |
| Storage | Store in a cupboard away from direct light. |
| Shelf Life | 2 years |
| Bottle Type | 750 mL glass bottle |
| Barcode | 4809015927021 |
| Country of Origin | Made in the Philippines |
| Manufacturer | 90Pacific Corporation |
| Manufacturer Address | Unit 4B 1365 E. Rodriguez Sr., Brgy. Kristong Hari, Quezon City, Philippines |
Packaging Details
| Bottles per Box | 12 |
|---|---|
| Box Dimensions (L x W x H) | 32.5 cm x 24.5 cm x 28.5 cm |
| Box Weight | 16.1 kg |
| Box CBM | 0.0227 |
| Box Barcode | 480901592710-6 |
Palletization
| Boxes per Layer | 12 |
|---|---|
| Suggested Stacking Height | 4 layers |
| Total Boxes per Pallet | 48 |
| Total Bottles per Pallet | 576 |